uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Komunikat konferencyjny 1

18.01.2023

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA PSYCHOLOGII KLINICZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY

Ścieżki rozwoju zdrowia i zaburzeń w cyklu życia

Zielona Góra  11 maja 2023 r. (czwartek)

Komunikat 1

          Jeszcze do niedawna w teorii i w praktyce psychologii klinicznej, zwłaszcza w odniesieniu do problemów dzieci i młodzieży  dominowało podejście medyczne skoncentrowane na modelu deterministycznym. Współcześnie, coraz więcej wiemy na temat rozwoju i przebiegu indywidualnych ścieżek prowadzących do pozytywnej lub negatywnej adaptacji do wymagań i zadań życiowych. Stopniowo odchodzi się od liniowych, addytywnych modeli przyczynowo-skutkowych na rzecz złożonych, zintegrowanych  modeli wyjaśniających ścieżki rozwoju zdrowia i zaburzeń w cyklu życia.

          Biopsychospołeczna perspektywa analizy funkcjonowania jednostki w ciągu życia wymusza potrzebę uwzględniania w teorii i praktyce klinicznej aspektów zarówno rozwojowych jak i klinicznych: znaczenia procesów zmian w trakcie rozwoju, w tym wywoływania zmian przez procesy psychopatologiczne, zmian w ekspresji objawów psychopatologicznych w zależności od etapu i poziomu rozwoju jednostki czy też uwzględnienia złożonych kontekstów funkcjonowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Dodatkowo postęp w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej, neuropsychologii i technologii obrazowania mózgu przynosi nam zarówno nowe informacje, jak i nowe pytania - szczególnie dotyczące roli i funkcji czynników genetycznych i środowiskowych. Tymczasem zmianom wpływającym na społeczeństwo, rodzinę, wykształcenie i style życia towarzyszą zmiany w sposobie ekspresji różnorodnych zaburzeń zarówno u dzieci, młodzieży jak i u dorosłych.

          Temat konferencji „Ścieżki rozwoju zdrowia i zaburzeń w cyklu życia” został wybrany dla podkreślenia potrzeby refleksji na temat wzajemnej dynamicznej interakcji czynników ryzyka i czynników ochronnych odpowiedzialnych za wzbudzanie, podtrzymywanie i utrwalanie zdrowia lub zaburzeń psychicznych na różnych etapach życia człowieka.Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią kliniczną dzieci i młodzieży jako dziedziną badań i aplikacji do rozwiązywania problemów zdrowotnychdo podzielenia się aktualnymi badaniami, refleksjami teoretycznymi  i doświadczeniami klinicznymi.

Proponowane obszary tematyczne:

  1. Obszary zainteresowania psychologii klinicznej dzieci i młodzieży-interdyscyplinarność podejścia i mnogość problemów.
  2. Emocje, poznanie, osobowość, stres, przywiązanie, relacje interpersonalne z perspektywy psychopatologii rozwojowej.
  3. Rozwój mózgu, plastyczność neuronalna i deficyty- neuropsychologia w służbie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży
  4. Kompetencje i odporność psychiczna dzieci i młodzieży na różnych etapach i w różnych kontekstach życia
  5. Nowe oblicza współczesnych zaburzeń - ryzyko, podatność i objawy
  6. Zróżnicowane podejście do diagnozy klinicznej dzieci i młodzieży - kategorialne/dymensjonalne, nozologiczne/funkcjonalne
  7. Adaptacja dzieci i młodzieży do współczesnych wyzwań, oczekiwań społecznych, zdarzeń życiowych i zadań rozwojowych.
  8. Dynamiczna interakcja czynników ryzyka i czynników ochronnych a różnicowany obraz przebiegu ścieżek rozwojowych.
  9. Dzieci i młodzież a zagrożenia współczesnego świata – pandemia, wojna, uchodźstwo, świat wirtualny.
  10. Pomoc psychologiczna i terapia dzieci i młodzieży- wiele modalności , wiele wyzwań i wiele oczekiwań

Zapraszamy do zgłaszania wystąpień, sympozjów i warsztatów.  Do zobaczenia w Zielonej Górze!

 

w imieniu organizatorów
dr hab. prof. UZ Iwona Grzegorzewska

 

 

 

fundusze_eu.png