uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Komunikat konferencyjny 2

31.03.2023

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy, że 11  maja 2023 roku odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży, poświęcona tematowi "Ścieżki rozwoju zdrowia i zaburzeń w cyklu życia".

Konferencja stanowić będzie unikalną okazję dla specjalistów z dziedziny psychologii klinicznej oraz pokrewnych dziedzin nauki, aby przedyskutować najnowsze odkrycia związane z rozwojem zdrowia psychicznego i zaburzeń w różnych etapach życia.

W trakcie konferencji odbędą się wykłady, sesje tematyczne  oraz warsztaty, które pozwolą uczestnikom na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w codziennej pracy zawodowej.

Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży  jest stosunkowo nową subdyscypliną naukowo-badawczą, która znajduje coraz szersze miejsce w obszarze zdrowia psychicznego i pomocy, zarówno w kontekście diagnozy jak i poradnictwa oraz psychoterapii. Praca z młodymi ludźmi i ich rodzinami stanowi ogromne wyzwanie dla współczesnych specjalistów. Nie bez znaczenia pozostają historyczno-kulturowe konteksty ich rozwoju, w tym pandemia, rozwój technologii IT czy wojna na Ukrainie i obecność uchodźców w naszej przestrzeni społecznej.

Zbliżająca się konferencja będzie poświęcona rozważaniom i dyskusjomna temat tożsamości psychologa klinicznego dzieci i młodzieży oraz wyzwaniom w  pracy psychologa w zakresie  diagnozy, profilaktyki i terapii w następujących obszarach:

  • Zaburzenia więzi, trauma relacyjna a funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne i społeczne dzieci i młodzieży
  • Zaburzenia emocjonalne i behawioralne i ich konsekwencje, takie jak depresja, lęk, zaburzenia zachowania, zaburzenia odżywiania, zaburzenia nastroju.
  • Problemy rozwojowe, takie jak zaburzenia neuropsychologiczne, trudności w uczeniu się, zaburzenia mowy i komunikacji, zaburzenia ze spectrum autyzmu, niepełnosprawność intelektualna, ADHD.
  • Trauma i stres u dzieci i młodzieży, w tym przemoc, nadużycia, doświadczenia utraty, bulling.
  • Problemy związane z rodziną, takie jak rozwód, choroba lub śmierć w rodzinie, trudności wychowawcze.
  • Zdrowie somatyczne i choroby w okresie dzieciństwa i adolescencji, w tym wyzwania związane z przebiegiem choroby i/lub śmiercią młodego pacjenta
  • Problemy związane z rówieśnikami, takie jak trudności w nawiązywaniu relacji, agresja, izolacja społeczna.
  • Nieprawidłowy rozwój osobowości, w tym problemy z tożsamością, samoregulacją, relacjami interpersonalnymi.
  • Problemy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych lub innych aktywności behawioralnych, w tym nowe zjawiska psychopatologiczne w kontekście uzależnień behawioralnych.
  • Problemy związane z orientacją seksualną i tożsamością płciową.

Zapraszamy do wspólnych rozważań, dyskusji i prezentacji wyników badań, które  pozwolą odpowiedzieć na nurtujące nas pytania w obszarach każdej z subdyscyplin psychologii klinicznej dzieci, młodzieży i  młodych dorosłych. 

W imieniu organizatorów

dr hab.  prof. UZ Iwona Grzegorzewska
Instytut Psychologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

fundusze_eu.png